VERTICAL DANCE PLATFORM • HRVATSKA (2015-2018)
Vertical Dance Platform 2018 (VDP Croatia) je autorski projekt Marije Šćekić čija je svrha umrežavanje plesnih umjetnika i udruga u Republici Hrvatskoj koje u svom plesno-umjetničkom stvaranju koriste ili žele koristiti „aerial” plesne elemente. Ključna vizija i cilj projekta je postavljenje temelja za osnivanje i razvoj prvog profesionalnog vertikalnog plesnog centra u Republici Hrvatskoj. Prvi počeci rada na ovoj ideji započeti su u Nacionalnom parku Paklenica gdje se u organizaciji i produkciji Histeria Nove razvijao i održavao prvi vertikalni plesni projekt pod nazivom Vrata Velebita, autorice Marije Šćekić.
Od 2015, Marija Šćekić i Histeria Nova postale su članice međunarodnog razvojnog projekta VDF-a (Vertical Dance Forum) sufinanciranog od strane Europske Komisije (program Kreativna Europa 2017-2019). Službeni početak razvoja ideje o osnivanju prvog vertikalnog plesnog centra započet je u prosincu 2015.g kada je cijeli međunarodni tim VDF-a u organizaciji Marije Šćekić i Histeria Nove gostovao u Starigradu-Paklenici i predstavio ključnu ideju promocije vertikalnog plesa u zemlji u kojoj takva vrsta plesne umjetnosti još ne postoji.
CILJ
Cilj VDP-Croatia projekta je da omogući svim predstavama i korisnicima projekta konkretnu i lakšu razmjenu svojih umjetničkih vizija, znanja i iskustava kako bi potakli na bržu i adekvatniju strategiju suradnje te razvoj kreativnosti i eksperimentalnog, multimedijalnog i interaktivnog istraživanja u ovom marginaliziranom polju suvremene plesne umjetnosti.
UDRUGE
Udruge koje su se odazvale Pozivu na suradnju sa Umjetničkom organizacijom Histeria Nova na realizaciji VDP 2018. su:
- Circo Art, Zadar
- eksscena, Zagreb
- Freedance, Karlovac
- In Flux, Zadar
- Kulturno umjetničko središte Sinj
- Prostor Plus, Rijeka
- Studio I, Zagreb
- Triko Teatar, Zagreb
STRATEGIJA RADA
Svaki pojedinačni susret hrvatskih partnera podrazumijevao bi plan i razradu projektne ideje kroz tri osnovna modula/aspekta:
- A) javnu prezentaciju VDP projekta i promociju vertikalnog plesa širom zemlje
- B) praktične radionice vertikalnog plesa za širu javnost
- C) umjetničko-istraživački rad/umjetničku produkciju ili projekt
– razmjena iskustava, ideja, problema te diskusije na zadanu temu u cilju osposobljavanja umjetnika i stručnih suradnika na razumijevanje važnosti postavljaja profesionalnih, adekvatnih uvjeta za razvoj i promociju vertikalnog plesa kao iznimno opasne po život plesne umjetnosti koja bez poštivanja sigurnosnog protokola, postavljenog prema standardima Europske prakse u pojedinim zemljama Eurospke Unije i Kanade nije dozvoljen. Svaki hrvatski partner dužan je suorganizirati jedu javnu prezentaciju VDP projekta u svom gradu / instituciji / udruzi (logistika, istraživanje lokalnih partnera, suradnje, prezentacije, edukacije…) uz napomenu da svatko od osam članova VDP grupe predloži konkretnu temu istraživačkog rada.
– radionice za širu javnost koje su otvorene za vanjske sudionike + javni eventi i tribine za uspostavljanje dugoročnih profesionalnih suradnji u zemlji i inozemstvu. Umjetničke suradnje između koordinatora i članica VDP projekta mogu nastati kao prirodan tijek razvoja samih programa ali nisu cilj ovog projekta. Ovaj modul podrazumijeva i donošenje odluke o lokaciji i realizaciji plana osnivanja i razvoja prvog vertikalnog plesnog centra u Republici Hrvatskoj.
– vrijeme provjere učinkovitosti načina rada svih članova te provjere ideologija putem praktične razrade tema, navedenih u „Godišnjem planu aktivnosti“. Sve ideje o primjeni, proširenju ili nadogradnji već postojećih manifestacija, festivala, umjetničkih ideja ili programskih ideologija se iznose, predstavljaju i demonstriraju metode i kreativne pristupe svakog člana VDP projekta.